Html Giriş [Ders 1]

Html Giriş

Html nedir?
Html’in açılımı Hyper text markup language’dır.Html ile ne yapılabilir peki?
Html dilini kullanarak çeşitli internet siteleri oluşturulabilir.Öncelikle bu dersimizde html sayfası nasıl oluşturulur onu öğreneceğiz.Ardından iskelet yapıyı oluşturacağız.

-Html dosyası nasıl oluşturulur?

Html dosyası Dreamwiever gibi programlarla oluşturulabilir veya metin belgesi üzerindende oluşturulabilir.Bunun için yapılması gereken çok basittir.İlk olarak bir metin belgesi oluşturuyoruz.Sonra uzantısını “.txt”‘den “.html” veya “.html” olarak değiştiriyoruz. “.html” ve “.htm” arasında hiçbir fark yoktur ikisinide kullanabilirsiniz.Dosyanın uzantısını değiştirdikten sonra sağ tık/birlikte aç/metin belgesi veya notepad+ üzerinden çalıştır.Şimdi dosyamızı oluşturduk ancak bu sayfanın html sayfası yani bir internet sitesi olarak algılanması için temel iskelet yapıyı oluşturmamız gerekmektedir.

-İskeklet yapı nasıl oluşturulur?

İskelet yapı için metin belgesi veya notepad+ ile düzenlemesine başladığımız dosyaya  aşağıdaki komutları yazıyoruz.

<html>
Site bu iki tag içerisindedir.
</html>
kodları <> iki tagın arasına yazıyoruz “<html> bu iki işaret içerisine yazılan kod html komutunun başlangıç noktasıdır.”<html>” komutunun bittiğini göstermek için “</html>” komutunu kullanırız.Anladığınız üzere bi komutun bittiğini belirtmek için “/” işaretini kullanıyoruz.

<html>
<body>
İki body tagı arası sitenin kullanıcıya görünen yüzüdür.Yani body tagları içerinde bulunan herşey kullanıcılara görünür.
</body>
</html>

Body tagı dışında bulunan herşey site tarafından okunur, işlenir ancak kullanıcıya gösterilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir